Ekonomi

Piyasalarda yeni dönem başlıyor

Tüketiciyi yanıltıcı ve kafa karıştırıcı etiketler mercek altına alındı, Tarım ve Orman Bakanlığı harekete geçti. Market raflarında yanıltıcı etiket kullanan markalar denetlenecek. Tüketiciyi “tat, lezzet, keyif ve aroma” gibi vaatlerle aldatan ve kararlara uymayan markalara da cezalar yaklaşıyor. Kararın en kısa sürede yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TRT Haber’in haberine göre Tarım ve Orman Bakanlığı yanıltıcı etiketlere karşı çalışma başlattı. Etiketler artık standart olacak. Tüketiciyi yanıltıcı etiketler yasaklanacak.

Tüketiciler doğru şekilde bilgilendirilecek. Besinlerde “tadımcı, leziz, keyifli, aromatik” gibi ifadeler kullanılamaz. Örneğin margarinin üzerinde ‘tereyağı aroması’ yazısı bulunamayacak.

Ankara Üniversitesi Gıda Güvenliği Enstitüsü Başkanı Mücahit Taha Özkaya, “Aslında koruyucu bir unsur. Tereyağı olarak alınan margarin, salça olarak alınan domates sosu gibi satılan ürünler Aslında gıda güvenliği açısından sakıncası olan ürünler değil ama tüketiciyi yanıltabilecek olaylar yaşanıyor. Tenekedeki zeytin resmi sorun değil.” “Tıpkı ayçiçek yağı veya bitkisel karışımlı yağ satanlar gibi. Bu sayede tüketici daha bilinçli olacak” dedi.

Gıda etiğine uygun olmayan öğelerin etiketlerde yer alamayacağını belirten Özkaya, şöyle konuştu:

“Gıda etiği açısından öne çıkan unsurlardan bazıları fotoğraf olabilir. Büyük punto veya bazı harflerin altını çizmek gibi fotoğraflar koymak gıda etiği açısından uygun değildir. Bunlar da dikkate alınacaktır.”

Cezai süreç uygulanacak

Gıda ürünlerindeki etiketlerle ilgili çalışma tamamlandı. Kararın Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor. Uygulamaya geçiş takvime bağlanacaktır. Karara uymayan markalara ceza uygulanacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu